Nebezpečí hlučného prostředí
Kvalitu spánku může narušovat celá řada faktorů, mezi které patří třeba teplota v místnosti, světlo, ale také hluk. Pokud žijete na klidném místě, hluk tolik neřešíte, na rozdíl od života ve městě, kde stále něco hučí, vrže, syčí, píská, tam byste si měli dát pozor. Mozek má sice úžasnou vlastnost vědomě různé nepříjemné zvuky filtrovat a vy si tak snadno zvyknete a naučíte se usínat i v neklidném a hlučném prostředí, ale i to má svá rizika. Patří mezi ně celková vyčerpanost, stres i problémy se srdcem a kardiovaskulárním systémem.
Kromě venkovního ruchu vás můžou rušit i příliš hlasité přístroje, proto bychom se u všech spotřebičů v ložnici měli zabývat úrovní hluku, kterou vydávají. Jak se ale ve všech údajích orientovat? V tabulce uvádíme počet decibelů a zvuk, se kterým se můžete setkat v běžném životě. Sami si tak odvodíte úroveň hlasitosti, u které se vám bude dobře spát.
35 dB je horní hranice
Zamyslete se nad tím, co všechno by váš spánek mohlo rušit. Hluk z venku bohužel neovlivníte, tady jsou jediným řešením špunty do uší. U vás doma ale máte vše pod kontrolou. Přes noc nepouštějte hlasité spotřebiče (pračka, myčka) a v ložnici mějte jen nepostradatelná zařízení. Pokud se opravdu neobejdete bez telefonu na nočním stolku, dejte ho do tichého nastavení. Hlavně večer dopřejte tělu i mozku odpočinek a před spaním dobře vyvětrejte. Jestli chcete své domácí ovzduší zkvalitnit například čističkou vzduchu, neměla by překračovat hlasitost 30-35 dB. V případě, že zvažujete nákup takového zařízení, zajímejte se vždy o jeho výkon a hlučnost. Například čističky vzduchu Ionic-CARE s vestavěným ionizátorem jsou unikátní tím, že jsou naprosto tiché i při plném výkonu (8-12 dB).
Ať zvolíte jakékoliv řešení, přejeme vám klidný a kvalitní spánek.