Silvestrovská výprava do Podkrkonoší
Konec roku 2024 jsme se rozhodli strávit odpočinkem v horách. Naším útočištěm se stal glampingový domek Neposeda, elegantně ukrytý u lesa na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Cíl byl jasný: uniknout vánočnímu shonu a načerpat sílu do nového roku.
Během pobytu jsme podnikli několik výletů. Navštívili jsme například Maják Járy Cimrmana v Příchovicích. Nejenže nabízí krásný výhled, ale v jeho přízemí se nachází i fantasticky zábavné muzeum tohoto fiktivního českého génia.
Když se jednoho dne počasí pokazilo a spustil se déšť, měli jsme v záloze perfektní plán – návštěvu Bozkovských jeskyní. A samozřejmě, náš měřič iontů jel s námi. Jeskyně totiž patří mezi ta místa v přírodě, kde je zdraví prospěšných vzdušných iontů nejvíce. Takže jsme zvědaví, co naměříme v největší dolomitové jeskyni v Česku.
Praktické tipy pro návštěvu jeskyní
Bozkovské jeskyně jsou od Neposedy vzdálené asi 20 minut jízdy autem. Parkuje se na centrálním parkovišti v obci Bozkov, odkud vás čeká zhruba 15minutová procházka k hlavní budově s pokladnou.
- Otevírací doba: Velkou výhodou je celoroční provoz, což z jeskyní dělá ideální cíl pro dny se špatným počasím.
- Vstupenky: Dospělého vyjde vstup na 200 Kč, dítě na 100 Kč.
- Zázemí: V hlavní budově najdete toalety, posezení a automat na kávu pro zkrácení čekání na prohlídku.
- Prohlídka: Trvá optimálních 45 minut a probíhá výhradně s průvodcem. Skupiny jsou často děleny podle jazyků – německy mluvící návštěvníci měli vlastní skupinu, zatímco s námi se prohlídky zúčastnila i polská rodina, která dostala audioprůvodce.
Světélkující poklad a největší podzemní jezero v Česku
Jeskynní komplex, zpřístupněný již v roce 1969 a později vyhlášený národní přírodní památkou, ročně přiláká až 70 tisíc návštěvníků. Zajímavostí je, že po Češích jsou nejčastějšími návštěvníky Poláci, Němci a dokonce i Izraelci. Slováci jsou překvapivě až na osmém místě.
Čím jsou Bozkovské jeskyně tak unikátní?
- Jsou jedinými zpřístupněnými dolomitovými jeskyněmi v České republice.
- Místo klasických krápníků zdobí stěny a stropy unikátní křemenné římsy, lišty a složité síťovité struktury.
- V Půlnoční jeskyni se odehrává magické divadlo – stěny se sintrovou výzdobou po nasvícení intenzivně světélkují. Jde o jediné místo v ČR, kde je luminiscence takto oficiálně prezentována.
- Ukrývají největší podzemní jezero v Čechách, jehož průzračná hladina bere dech.
- Jsou významným zimovištěm netopýra velkého.
Právě u nádherného podzemního jezera jsme se po domluvě s průvodcem rozhodli provést naše měření. A výsledek? Displej ukázal neuvěřitelnou hodnotu: přes 38 000 iontů/cm³. To je dokonce více, než jsme naměřili v proslulé Neptunově jeskyni na Sardinii! Je skvělé vědět, že takto ozdravná místa máme i u nás.
Tip na oběd po prohlídce
Pokud vám v podzemí vyhládne, máme pro vás skvělý tip. Navštivte restauraci a penzion Dřevěnka, která je sama o sobě kulturní památkou. Výborně zde vaří a ceny jsou až nečekaně příznivé – velká polévka za 40 Kč a výběr z několika hotovek mezi 130 a 150 Kč. Parkování je sice omezené, ale auto můžete klidně nechat na obecním parkovišti a užít si krátkou (5–10 minut) procházku. Nebudete litovat.
Užitečné odkazy:
Muzeum Járy Cimrmana
Bozkovské jeskyně
Dřevěnka